• 14.jpg
 • 3.jpg
 • 15.jpg
 • 1.jpg
 • 8.jpg
 • 2.jpg
 • 12.jpg
 • 16.jpg
 • 4.jpg
 • 11.jpg
 • 7.jpg
 • 17.jpg
 • 13.jpg
 • 5.jpg
 • 10.jpg

Absolwenci Akademii Rolniczej w Dublanach - 1908 rok - domena publiczna

Mało kto wie z obecnych mieszkańców naszych osiedli o kresowych korzeniach osiedla Wojnów i pięknej historii jaka się z tym wiąże. Wiedzą o niej na pewno starsi mieszkańcy Wojnowa i ich dzieci oraz wnuki, potomkowie kresowych rodzin z okolic Lwowa, którym przyszło w latach 40 XX wieku opuścić swoje domy rodzinne i związać swoją przyszłość z nieznanym lądem jakim był wtedy Wrocław, stolica Ziem Odzyskanych...

Dublany to obecnie miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie żółkiewski, wcześniej wieś nieopodal Lwowa, do 1945 w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zastanawialiście się pewnie nie raz przechodząc obok niektórych starszych budynków na osiedlu jaką kryją historię? Dzisiaj często zaniedbane, czasem zrujnowane, a jak się okazuje jeszcze 50 lat lub więcej wstecz tętniły życiem i pełniły bardzo ważne funkcje.

Postaram się zebrać dla Was i zaprezentować te najważniejsze, które mimo często fatalnego obecnie stanu miały szczęście przetrwać do naszych czasów. Na początek poznamy budynki przy ul. Strachocińskiej 184 - 188 na osiedlu Wojnów (dawna wieś Drahenbrunn do 1945 roku). Jeden z budynków prezentuje się do dzisiaj dość okazale i jest budynkiem mieszkalnym, obok stoi stodoła, jakby zapomniana i nikomu nie potrzebna, ale jak się okazuje i jeden i drugi kryją w swojej przeszłości ciekawą historię, którą mam nadzieję, warto poznać...

fot. Wratislaviae Amici

Pamiętacie "Legendę o Smoku Strachocie" oraz całą historię naszych osiedli ze smokiem w tle? Nowi mieszkańcy znajdą ją w artykule - O Smoku Strachocie i Smoczej Studni , Ci starsi dobrze ją znają i pamiętają. Tak, mamy smoka na osiedlu, mamy ul. Strachocińską i Strachocin oraz wiele innych, które odwołują się do tej właśnie legendy i pewnie nie wielu pamięta, że mamy też "swój" tramwaj ochrzczony na cześć naszego smoka "Strachotkiem".

To poczciwy Konstal 102N z 1969 roku. Tramwaj ten został sprowadzony z Krakowa w 1990 r. i pełnił służbę liniową pod numerami 2109 i 2110. Po wycofaniu z eksploatacji liniowej w 2004 r., tramwaj zachowano jako historyczny a w wyniku prac renowacyjnych m.in. pomalowano go na kolor czerwony. 

1_10Mimo iż upływa właśnie 20 lat od wielkiej powodzi, wciąż nie sposób przejść obojętnie wobec tamtych lipcowych wydarzeń z 1997 roku. Kto pamięta jak to wszystko się zaczęło u nas?

Na początku mimo medialnych ostrzeżeń o wysokiej fali nikt chyba tak na prawdę nie wierzył do końca, że będzie aż tak źle i że wysoka woda pojawi się również na naszych osiedlach. Najbardziej odczuli to mieszkańcy Strachocina, trochę mniej Swojczyc i chyba najłagodniej powódź potraktowała Wojnów. Dość poważnie ucierpieli również nasi sąsiedzi z Kowal.

Największa fala powodziowa do Wrocławia dotarła 12 lipca 1997r. Powódź w 1997 była unikalna w historii Polski - w dorzeczu górnej Odry fala powodziowa przekroczyła o 2-3 m najwyższe notowane dotąd stany wód. Bilans powodzi to 55 ofiar śmiertelnych, straty materialne szacowane na około 12 mld złotych. W wyniku powodzi dach nad głową straciło 7000 ludzi, straty z tytułu zniszczenia majątku poniosło 9000 firm. Woda zniszczyła lub uszkodziła 680 000 mieszkań, 4000 mostów, 14 400 km dróg, 613 km wałów przeciwpowodziowych i 500 000 ha upraw.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń chcielibyśmy zebrać na stronie Państwa wspomnienia z tego okresu... 

W Galerii już teraz znajdziecie zdjęcia z naszych osiedli i okolic upamiętniające tamte tragiczne dni...czekamy tylko na Wasze wspomnienia, które będą dopełnieniem historii z lipca 1997 roku.

Piszcie do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w komentarzach na stronie

Wszystkie nadesłane materiały opublikujemy jako wspólny dokument pod nazwą: 

Kronika Powodzi osiedli Strachocin Swojczyce Wojnów


Dla zachęty poniżej moje własne wspomnienia, zebrane na szybko, ale mam nadzieję, że pokażą choć trochę klimat tamtych dni i zachęcą innych do opisania swoich: